مقدمه

درمقاله قبلی به طور کامل گفتیم دورسنج چیست ؟ 

 در این مقاله قصد داریم انواع دورسنج را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم 

دورسنج چیست ؟

در مقاله قبل گفتیم دورسنج یا تاکومتر ابزاری است که برای اندازه گیری میزان دور یک جسم دوار استفاده می شود که به آن چرخش شمار نیز می گویند. دورسنج معمولی به ما می گوید که یک جسم در یک چرخش کامل با چه سرعتی در حال حرکت است. این دستگاه معمولاً چرخش در دقیقه را روی صفحه آنالوگ کالیبره شده یا صفحه نمایش دیجیتال توصیف می کند. سرعت سنج در خودروها، هواپیماها یا سایر وسایل نقلیه سرعت چرخش میل لنگ موتور را نشان می دهد و علامتی وجود دارد که محدوده ایمن سرعت چرخش را نشان می دهد.تاکومترها می توانند سرعت زاویه ای یک شفت در حال چرخش را نیز نشان دهند.

موارد استفاده از دورسنج  :

  • می توان از دورسنج برای اندازه گیری سرعت چرخش استفاده کرد
  • سرعت چرخش شفت را می توان با دورسنج ها اندازه گیری کرد
  • همچنین می توان از تاکومتر برای اندازه گیری جریان مایع با اتصال چرخ با پره های شیبدار استفاده کرد
  • دورسنج در وسایل نقلیه مانند میزان چرخش میل لنگ موتور را نشان می دهد
خرید انواع دورسنج و موارد استفاده آن کدامند؟

انواع دورسنج

تاکومتر ها بر اساس دریافت داده ها به تماسی و غیر تماسی – طبقه بندی می شوند. همچنین می توان آن را بر اساس تکنیک اندازه گیری مبتنی بر زمان یا مبتنی بر فرکانس به آنالوگ یا دیجیتال طبقه بندی کرد. 

دورسنج آنالوگ 

این مدل دارای رابط سوزنی و شماره گیری است و هیچ پیش بینی ای برای ذخیره خوانش ها ندارد و  نمی تواند میانگین انحراف را محاسبه کند. دستگاهی است که تمام نیروی گریز از مرکز را دارد. قدرتی بر روی جرم دوار دارد که به کشش و فشرده سازی فنر مکانیکی کمک می کند. دورسنج های آنالوگ سرعت موتور را نشان می دهد و فرکانس ارتعاش دستگاه را نشان می دهد.

تاکومترهای آنالوگ روی فرآیند استفاده از نیروی گریز از مرکز کار می کنند. بر اساس وابستگی این توان به یک جرم دوار به سرعت چرخش است. این دستگاه، نی های تنظیم شده متوالی را برای شناسایی سرعت موتور تنظیم می کند. این دستگاه دارای نیرویی است که می تواند تنش فنرهای مکانیکی را فشرده کند و فرکانس ارتعاش دستگاه را تعیین کند.

دورسنج دیجیتال 

دورسنج های دیجیتال رمزگذارهای نوری هستند که می توانند سرعت زاویه ای یک شفت یا موتور چرخان را تعیین کنند، سرعت سنج های دیجیتال را می توان در بسیاری از کاربردها مانند خودروها، تجهیزات پزشکی و ابزار دقیق استفاده کرد. تاکومترهای دیجیتال دارای نمایشگر LCD یا LED است، حافظه برای ذخیره سازی در نظر گرفته شده است و می تواند عملکردهای آماری مانند میانگین گیری را انجام دهد. وقتی موتور به عنوان یک ژنراتور کار می کند، ولتاژ را با توجه به سرعت شفت تولید می کند.

دورسنج دیجیتال

طرز کار دورسنج دیجیتال

دورسنج دیجیتال از یک سنسور نوری تشکیل شده است که پالس هایی متناسب با سرعت چرخش تولید می کند. تعداد پالس های حس شده توسط سنسور را می شمارد و تعداد پالس ها در ثانیه rps را می دهد و در 60 ضرب می شود تا RPM بدست آید. تاکومترهای دیجیتال قادر به اندازه گیری سرعت جریان در 0.5 دور در دقیقه و سرعت بالا در 10000 دقیقه هستند.

انواع دورسنج دیجیتال 

  • دورسنج دیجیتالی غیر تماسی (لیزری)

دورسنج ها  كه نيازي به تماس فيزيكي با شفت دوار ندارد، دورسنج ديجيتال غير تماسي است. در این نوع، یک لیزر یا یک دیسک نوری به شفت دوار متصل می شود و می توان آن را با پرتو IR یا لیزر که توسط سرعت سنج هدایت می شود، خواند. محدوده اندازه گیری آن از 1 تا 99999 دور در دقیقه است و زاویه اندازه گیری آن کمتر از 120 درجه است و دارای نمایشگر LCD است. تاکومتر های غیر تماسی کارآمد و بادوام و دقیق  هستند. در جاهایی که سرعت سنج باید متحرک باشد ترجیح داده می شود.

  • دورسنج دیجیتال تماسی

دورسنج ها كه با شفت دوار تماس دارد از نوع تماسي است. دورسنج های نوع تماسی به دستگاه یا موتور الکتریکی ثابت می شوند و رمزگذار نوری یا سنسور مغناطیسی به آن متصل می شود تا بتواند RPM را اندازه گیری کند.به عنوان مثال این نوع دورسنج ها عموماً روی ماشین ها وجود دارند.

خرید انواع دورسنج و موارد استفاده آن کدامند؟

کاربرد تاکومتر در ماشین آلات


در ماشین آلات و دستگاه ها باید سرعت چرخش شفت ها یا موتورها اندازه گیری شود. به عنوان مثال ، رانندگان خودرو باید از سرعت چرخش دقیق شافت مطلع باشند تا بتواند تنظیمات مناسب دنده و دریچه گاز را برای شرایط خاص رانندگی انتخاب کند.

در صورت استفاده از اتومبیل در دنده های نامناسب یا استفاده طولانی مدت در سرعت های بالا ، روغن کاری کافی وجود نخواهد داشت که این امر موتور را تحت تأثیر قرار می دهد.

نتیجه گیری

در پایان می توان گفت که دورسنج ها یکی از با ارزش ترین عناصر در کنترل موتورهای صنعتی هستند. با کمک این دستگاه می توانید از ایمنی پیگمنت و سایر خودروها اطمینان حاصل کنید.

این دستگاه دور و سرعت  عملکرد یک موتور را اندازه گیری می کند و همچنین محدوده سرعت ایمن را حفظ می کند. قبل از خرید دورسنج ، مطمئن شوید که در مورد ویژگی هایی که ابزار ارائه می دهد بیشتر بدانید تا بتوانید مورد مناسب خود را انتخاب کنید.در مقاله انتخاب بهترین تاکومتر به شما در خرید تاکومتر کمک خواهیم کرد.